Święto Odzyskania Niepodległości

„Polsko, moja Polsko!
Nie mogę być wyspą na morzu ludzi.
Życie jest życiem z innymi.
Kim byłbym bez innych?
OJCZYZNA TO LUDZIE, KTÓRYCH ROZUMIEMY I KTÓRZY NAS ROZUMIEJĄ.
Zdania różne, a Ojczyzna jedna.
Zbyt długo ludzie żyli obok siebie.
Dzisiaj zrozumieli, że mają żyć razem.
Musimy ich nauczyć, by JUTRO ŻYLI JEDNI DLA DRUGICH.”

Jak co roku, Święto Niepodległości organizowane przez Towarzystwo Miłośników Dankowic, przyciąga wielu z nas. Wszystko za sprawą tego, że w przygotowanie programu artystycznego angażuje się szkoła podstawowa, gimnazjum oraz przedszkole. Jest to swoisty przekrój talentów-tych pojedynczych, najstarszych uczniów, najmłodszych dzieci, a także efekt włożony w pracę zespołową.
Po uroczystej Mszy Świętej, na sali OSP, wspaniały i skoczny wyraz patriotyzmu przedstawiła grupa przedszkolna z Panią Wiercigroch. Szkolna grupa taneczna wraz z Panią Ślósarczyk kolejny raz zachwyciła występem uśmiechniętych dziewcząt i powabnych chłopców. W przerwach rozbrzmiewały niesamowite głosy naszych utalentowanych gimnazjalistek. A na koniec klasa IIIb wraz z Panią Handzlik przygotowała istną wisienkę tego wieczoru-wspaniały przekrój historii, inteligentny, treściwy, wymowny. Dzieje Polski łączyły się w prezentacji multimedialnej, wspaniałej grze aktorskiej, imponującej charakteryzacji , doskonale dobranej muzyce tworząc nietuzinkowy, niepowtarzalny, jedyny taki obraz.
Serdeczne podziękowania dla organizatorów i wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tak wspaniałego programu artystycznego, Panu Stanisławowi Bierońskiemu za nieocenioną pomoc przy nagłośnieniu sali. Dziękujemy również Pani Jadwidze Piłot za zgodę na wykorzystanie własnych wierszy w programie artystycznym.