III sesja Sejmiku Uczniowskiego

„Demokracji trzeba się uczyć –ciągle, na nowo, dzień w dzień i przez całe życie”

/Oskar Neget/

III sesja Sejmiku Uczniowskiego Gminy Wilamowice odbyła się  21-22.11.2016

w otoczeniu pięknych krajobrazów Ojcowskiego Parku Narodowego. Delegacji zwiedzili wiele ciekawych miejsc ( m. in. Jaskinię Wierzchowską, Bramę Krakowska, Muzeum Przyrodnicze w Ojcowie, Zamek w Pieskowej Skale i Maczugę Herkulesa ). Po przyjeździe na miejsce noclegu w Woli Kalinowskiej wszyscy uczestnicy wzięli udział w warsztatach edukacyjnych składających się z dwóch modułów. Pierwszy o samorządzie terytorialnym poprowadziła dla nas Kierownik Zakładu Obsługi Szkół i Przedszkoli – pani Bożena Sobocińska. Była to okazja do wspólnego wypracowania wiedzy o tym, jakie są zasady działania samorządu terytorialnego w Polsce, dowiedzieliśmy się co to jest gmina, powiat, województwo, co rozumiemy pod pojęciem Mała Ojczyzna, a także jakie zadania stoją przed Burmistrzem i Radą Miejską.

Drugi moduł przygotowali delegacji z Dankowic wprowadzając nas w zagadnienia związane z parlamentaryzmem. W grupach uczestnicy poszukiwali odpowiedzi, które następnie wspólnie zapisywali i utrwalali wiedzę o polskim Sejmie. Warsztaty były owocne i dynamiczne, bogate w wiedzę i nowe umiejętności.

Po kolacji delegaci z Dankowic wraz z opiekunem zaprosili uczestników warsztatów wyjazdowych na wieczór wprowadzający nas w klimat andrzejek. Wróżbom, śmiechom, zabawom nie było końca.

Następnego dnia uczestnicy wybrali się jeszcze na spacer pięknymi wąwozami Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a także do Zamku na Pieskowej Skale.

Żal było wyjeżdżać, ale małe ziarenko wiedzy o demokracji na pewno da nam szansę na powtórzenie tak udanego przedsięwzięcia.

W imieniu wszystkich uczestników Sejmiku pragniemy podziękować Burmistrzowi Wilamowic panu Marianowi Treli, Radzie Miejskiej Gminy Wilamowice i Kierownikowi Zakładu Szkół i Przedszkoli pani Bożenie Sobocińskiej za umożliwienie udziału w tej niezapomnianej, aktywnej i jakże wzbogacającej naszą wiedzę sesji Sejmiku.

Uczymy się demokracji od najlepszych!

Delegaci Sejmiku z Dankowic wraz z Opiekunem Sylwią Matusiak-Śledź