Sukcesy w konkursach recytatorskich

,, Gdybyśmy lepiej i mądrzej patrzyli,

jeszcze kwiat nowy i gwiazdę niejedną

w ogrodzie świata byśmy zobaczyli”.

W gimnazjum w Dankowicach jest grupa uczniów lubiących książki. W świecie, w którym panuje pieniądz i egoizm, to już niestety rzadkość. Napawa to optymizmem, gdyż tylko człowiek wrażliwy na piękno, umiejący patrzeć bacznie na otaczający nas świat, rozumie i potrzebuje kontaktu z literaturą, a co za tym idzie, z drugim człowiekiem. Uczniowie ci, nie tylko lubią czytać dzieła literackie, ale także recytują poezję i prozę , a nawet niektórzy –  sami próbują swoich sił w tej dziedzinie. Jednym ze sposobów rozwoju swoich zainteresowań oraz zdolności jest udział  w konkursach polonistycznych. Dzięki nim uczniowie mogą nabyć nowe umiejętności, poznać interesujące informacje o twórcach literatury oraz przeczytać wspaniałe książki zmuszające do refleksji nad sobą i drugim człowiekiem.

Wymaga to od uczniów zaangażowania, samodyscypliny, pracy, odpowiedzialności, wytrwałości, a także pokory. Nie zawsze – uczestnicząc w konkursach- wygrywamy. Cieszy fakt, że takie trudności nie zniechęcają tych młodych ludzi. Dzięki nim możemy uwierzyć w lepszą przyszłość.

Spora grupa osób uczestniczyła w  konkursach polonistycznych, ale udało się nielicznym. Jednak każdy z nich jest zwycięzcą- stał się świadomym  odbiorcą kultury przeznaczonej dla wrażliwego czytelnika.

W ostatnim czasie braliśmy udział w kilku konkursach, podczas których mogliśmy przeżyć drżenie ludzkiego serca. Oprócz tego przedstawiam również wymierne efekty naszego w nich udziału :

• IV Festiwal Słowa: ,, Razem w chmurach poezji”-Lipnik 2017                                                                                               Kategoria: Konkurs Recytatorski- Jakub Szary – wyróżnienie
  • IV Festiwal Słowa: ,, Razem w chmurach poezji”- Lipnik 2017                                                                                                Kategoria: ,, Mistrz Pięknego Czytania”- Izabella Matlak- II miejsce
  • Międzynarodowy Konkurs Plastyczny : ,, Mieszkam w Beskidach”                                                                                       Kategoria: poezja:                                                                                                                                                                            Zuzanna Hudzik- II miejsce                                                                                                                                                                    Ilona Mynarska- II miejsca                                                                                                                                                           Kategoria: album:                                                                                                                                                                                         Natalia Pieczka- nagroda dyrektora Domu Kultury w Swinnej
  • XV Wojewódzki Konkurs Poezji Zbigniewa Herberta- Zory 2017:

Jakub Szary – finalista

Na tym jeszcze nie koniec. Przed nami następne konkursy i nowe wyzwania.

Opracowała: I. Handzlik