Dankowickie obchody Święta Niepodległości

Dla upamiętnienia 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Towarzystwo Miłośników Dankowic przy współpracy z Przedszkolem Publicznym i Zespołem Szkół
w Dankowicach zorganizowało miejscowe obchody naszego najważniejszego święta narodowego. Wspólnie z mieszkańcami Dankowic uczestniczył w nich Burmistrz Wilamowic pan Marian Trela oraz Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach pan Aleksander Nowak.
Cała uroczystość odbyła się w sali OSP. Przy udziale pocztów sztandarowych górników, strażaków, sportowców, szkoły podstawowej i gimnazjum rozpoczęła się o godz. 1600 mszą świętą odprawioną przez ks. proboszcza Józefa Jakubca i ks. Józefa Dudę. Kazanie wygłosił ks. diakon Paweł Tomala.
Po mszy św. po krótkiej przerwie i po wprowadzeniu sztandarów przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP Dankowice odśpiewany został hymn narodowy. Następnie Prezes Towarzystwa Miłośników Dankowic pan Kazimierz Kamiński powitał przybyłych gości i zaprosił do obejrzenia programu artystycznego. Na scenie zaprezentowały się dzieci przedszkolne oraz uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjaliści. W ich wykonaniu można było usłyszeć pieśni i wiersze o tematyce patriotycznej oraz zobaczyć polskie tańce narodowe. Uroczystość została uświetniona wystawą prac uczniów, które zostały przygotowane na konkurs „Mieszkam w Dankowicach”.
Po zakończeniu programu artystycznego głos zabrał Burmistrz Wilamowic pan Marian Trela. Następnie Dyrektor Zespołu Szkół w Dankowicach pani Dorota Foltan w imieniu własnym oraz pana Tadeusza Kozieła, jednego z organizatorów akcji „Zapal znicz pamięci na mogile Legionisty”, zwróciła się do zaangażowanych w tę akcję rodziców, nauczycieli i uczniów. – Akcją „Zapal znicz pamięci na mogile Legionisty” w maju zainaugurowaliśmy obchody setnej rocznicy wymarszu do walki o niepodległą Rzeczpospolitą Pierwszej Kompanii Kadrowej oraz Legionistów z Ziemi Żywieckiej. Pragnę jak najserdeczniej podziękować naszej wspaniałej młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica i Gimnazjum im. Ludmiły i Adolfa Kalicińskich w Dankowicach oraz ze szkoły Podstawowej im. Ks. kanonika Stefana Wojtyłki w Starej Wsi, nauczycielom, rodzicom oraz Radom Rodziców działających w tych szkołach za wielkie zaangażowanie pozwalające godnie uczcić te ważne wydarzenia z najnowszej historii Polski. Dziękujemy także księżom proboszczom: Józefowi Jakubcowi oraz Grzegorzowi Thenowi za okazaną nam życzliwość i udostępnienie miejsca przed kościołami w czasie przekazywania mieszkańcom naszej miejscowości Drzew Pamięci – powiedziała. – Nasze szkoły jako pierwsze w Polsce przypomniały o tych rocznicach, przekazując mieszkańcom Dankowic i Starej Wsi, już 18 maja, po niedzielnych mszach świętych wraz z przesłaniem niepodległości Legionowe Drzewa pamięci. W tę słoneczną majową niedzielę przekazaliśmy wszystkim chętnym 1200 sadzonek lip. Łącznie z akcjami rocznicowymi z poprzednich lat, w czasie których również rozdawaliśmy sadzonki grabów, jodeł, buków i wiązów wzbogaciliśmy środowisko naturalne o około 6 tysięcy małych drzewek – dodała.
Obchody Święta Niepodległości zostały uświetnione wystawą prac uczniów, które zostały przygotowane na konkurs „Mieszkam w Dankowicach”.