Z ziemi polskiej do włoskiej……

Słoneczna Italia to cel tegorocznej wycieczki grupy młodzieży z klas szóstych szkół podstawowych w Hecznarowicach, Pisarzowicach, Wilamowicach, Dankowicach i Starej Wsi, którzy zostali laureatami XI edycji konkursu „Europa, nasz wspólny dom”. Jego inicjatorem jest Klub Młodego Europejczyka, działający przy Szkole Podstawowej w Hecznarowicach, którego opiekunką, a jednocześnie organizatorką każdej wyprawy, jest p. Anna Markiel. Dzięki jej zaangażowaniu już od jedenastu lat młodzież naszej gminy miała możliwość odwiedzenia takich zakątków Starego Kontynentu jak Czechy, Niemcy, Belgię, Luksemburg, Monako, Francję i Włochy. Wyjazdy te nie mogłyby się odbywać, gdyby nie pomoc sponsorów, którzy co roku wspierają ideę edukacji naszej młodzieży, rozumiejąc, że dzięki tak zorganizowanym podróżom,  młodzi Polacy poznają świat w wielu jego aspektach i nabierają przeświadczenia o znaczącej roli Polaków w kształtowaniu losów Europy. Podobnie tegoroczny wyjazd był możliwy dzięki ogromnej pomocy Burmistrza Gminy Wilamowice p. Mariana Treli oraz Rad Rodziców działających przy szkołach. Szczególne podziękowania pragniemy złożyć także firmom oraz osobom prywatnym, które chętnie przekazują znaczne środki finansowe na pomoc w organizacji wycieczki. Zatem wyrazy wdzięczności kierujemy do firmy ANGA – Uszczelnienia Mechaniczne Sp. z o. o. w Kozach – sponsora strategicznego tegorocznego wyjazdu młodzieży, do firmy AVIOMECHANIKA Sp. z o. o. w Kozach, firmy EURO-INSTAL PHU w Dankowicach, firmy NOWO-BUD w Dankowicach, firmy BUD-RIS w Dankowicach, Centrum Ogrodniczego Konrad Kobielus w Pisarzowicach, firmy BUDEX Geosyntetyki w Pisarzowicach, firmy AGA Kompozyty w Pisarzowicach, Agencji Ubezpieczeniowej PZU – Katarzyna Piłot w Pisarzowicach, Cukierni MERTA w Hecznarowicach, GS Wilamowice, pani Sołtys Starej Wsi, Proboszcza Parafii Św. Urbana w Hecznarowicach, lekarza rodzinnego p. Alicji Kuczmierczyk –El-Hassan, a także do Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej, dzięki której nasza grupa mogła uczestniczyć w Audiencji Generalnej Ojca Św. Franciszka na Placu Świętego Piotra w Watykanie. Trasa tegorocznej wyprawy wiodła śladami Świętego Jana Pawła II, którego słowa „Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie” nabrały tu szczególnego znaczenia. Bowiem oprócz Werony ze słynnym dziedzińcem  domu Szekspirowskiej Julii, oprócz rejsu wzdłuż malowniczego wybrzeża w Vieste, młodzież zwiedziła sanktuarium Ojca Pio w San Giovani Rotondo. Później po 86 schodach zeszliśmy do Niebiańskiej Bazyliki – sanktuarium Michała Archanioła mieszczącego się w grocie na górze Gargano w białym miasteczku Monte Sant Angelo. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła wszystkim wizyta w Watykanie. Słuchaliśmy słów Papieża Franciszka, który po krótkiej homilii pobłogosławił uczestnikom audiencji i ich rodzinom. Jedność zebranych na Placu Świętego Piotra, choć różnych narodowości, podkreślona została wspólnym odśpiewaniem  modlitwy Ojcze nasz… w języku łacińskim. Później zwiedzaliśmy Bazylikę Świętego Piotra i ze wzruszeniem uklękliśmy przed grobem Ojca Świętego Jana Pawła II – teraz my przyszliśmy do Niego… Ks. Grzegorz Then, oprowadzając grupę po Bazylice, zwracał naszą uwagę nie tylko na aspekt historyczny czy artystyczny świątyni, ale przede wszystkim na niezwykłą duchowość tego miejsca. Następnego dnia mogliśmy poczuć magię starożytnego Rzymu, przechadzając się jego wąskimi uliczkami i podziwiając Koloseum, Panteon czy Forum Romanum. Zaś urok Hiszpańskich Schodów, licznych rzymskich fontann, z Fontanną di Trevi i Fontanną Czterech Rzek oraz rozpiętych nad Tybrem mostów, w tym sławnego Mostu świętego Anioła z barokowymi rzeźbami Berniniego, pozostanie na długo w naszej pamięci.  Istotą tegorocznej wycieczki do Włoch był także aspekt patriotyczny, gdyż jednym z punktów programu była wizyta na Monte Cassino. Po zwiedzeniu Opactwa Św. Benedykta grupa udała się na cmentarz polskich żołnierzy, którzy przed ponad siedemdziesięciu laty  oddali  życie w jednej z najcięższych bitew II wojny światowej. Wśród szeregu ponad tysiąca mogił uczestniczyliśmy w mszy św. celebrowanej przez ks. Grzegorza Thena, w czasie której przedstawiciele młodzieży z każdej szkoły złożyli kwiaty i znicz obok wykutych w kamieniu słów: „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie” oraz „Za naszą i waszą wolność my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej, a serca Polsce”. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Padwie, by przed bazyliką św. Antoniego wysłuchać opowieści o losach tej niezwykłej postaci. Niespodziewaną atrakcją było także spotkanie naszej młodzieży z grupą 12-latków z włoskiej szkoły, które miało miejsce w jednej z typowych miejskich pizzerii. Tam wymieniali się adresami i rozmawiali w języku angielskim, co świadczy o dobrym przygotowaniu naszych uczniów do komunikacji z innymi narodami Europy. Ta wyprawa nie tylko skupiona była na poznawaniu piękna Starego Kontynentu, ale również dała możliwość krótkiego wypoczynku na włoskich plażach nad Morzem Adriatyckim i Morzem Tyrreńskim, co z pewnością pozostawi długie wspomnienia na następne lata.

Opiekunowie grupy: A. Markiel, A. Mikołajczyk, A. Foks, A. Mączka, T. Drewniak

Font Resize
Kontrast