Projekt „Wsparcie dla uczniów z Ukrainy – Gmina Wilamowice”

Nasza szkoła wzięła udział w projekcie Wsparcie dla uczniów z Ukrainy – Gmina Wilamowice”, który trwał od 1 listopada 2022 r. do 31marca 2023 r. Projekt był skierowany do uczniów uciekających z Ukrainy. Głównym celem projektu był wzrost dostępności do wysokiej jakości oferty kształcenia ogólnego dla uczniów z Ukrainy. W ramach projektu nasza szkoła została doposażona w różnego rodzaju pomoce dydaktyczne, sprzęt komputerowy ICT oraz materiały biurowe niezbędne do prowadzenia zajęć dla dzieci z Ukrainy.

Dzieci ukraińskie, które przybyły do naszej szkoły musiały się zaadaptować do nowego otoczenia. Wyzwaniem były różnice kulturowe, komunikacyjne oraz sytuacja psychiczna i emocjonalna. Również nasz system edukacyjny różni się od ukraińskiego. Zadaniem naszej szkoły było wesprzeć te dzieci w tak trudnej dla nich sytuacji. Uczniowie uczestniczą w dodatkowych godzinach języka polskiego, na których rozwijają komunikacyjne kompetencje językowe oraz sprawność językową w zakresie rozumienia ze słuchu, czytania, pisania oraz mówienia, korzysta z dodatkowych pomocy dydaktycznych przeznaczonych do nauki języka polskiego.

Paulina Gracjasz – Kóska