II sesja Sejmiku Uczniowskiego Gminy Wilamowice

W dniu 15 lutego w Szkole Podstawowej w Dankowicach odbyła się II sesja Sejmiku Uczniowskiego Gminy Wilamowice pod tytułem „Babciu, Dziadku, opowiedz mi o…”. Niedawno obchodziliśmy święto babć i dziadków, zatem temat sesji dobrze wkomponował się w rzeczywistość.

Podczas sesji, delegaci mogli przenieść się w czasie do wsi sprzed stu laty, by przypomnieć sobie jak wyglądały polskie izby i podwórka, gdzie przewijała się bardzo pracowita codzienność. Przypomnieć, ponieważ większość uczniów z pewnością nie raz odwiedzała miejsca ochrony przeszłości, skanseny, chaty, uczestnicząc w prelekcjach dotyczących polskiej wsi. W takich chatach tętniło życie od samego świtu do zmierzchu. Wszystkie prace wykonywane były ręcznie, siłą mięśni. Z czasem ludzie zaczęli ułatwiać sobie życie wprowadzając zmechanizowane przyrządy użytku codziennego.

Kolejnym punktem była prezentacja zabaw z dawnych lat. Wówczas życie dzieci toczyło się głównie na podwórku. Nie mając sklepów z zabawkami, jak w dzisiejszych czasach, ludzie sami wykonywali zabawki z drewna, elementów przyrody i wszystkiego, co było dostępne pod ręką. Ograniczała ich tylko własna wyobraźnia. Kreatywność pozwalała wymyślać gry podwórkowe, wierszyki, zasady nowych konkurencji. Dzieci spędzając czas na świeżym powietrzu, były ciągle w ruchu, jednocześnie rozwijając się społecznie. Ale świat dawnych lat to  nie tylko beztroskie chwile. Obowiązki, nauka, troska o bliskich, o codzienność. Niektóre sprawy i treści są ponadczasowe.

W dalszej części przedstawiona została ciekawa propozycja na rynku książkowym. Na podstawie tej prezentacji, uczniowie po podziale na grupy, mieli za zadanie stworzyć podobne albumy – przygotowane na zapiski babć i dziadków.

Delegaci sprawdzili się także podczas quizu, który udowodnił dobrą znajomość zabaw i gier towarzyskich z podwórka.

Końcowym elementem było zachęcenie do wzięcia udziału w gminnym konkursie „Opowiedz mi Babciu, opowiedz mi Dziadku….”. Konkurs ma na celu stworzenie zbioru wspomnień w postaci zapisków lub wywiadów ze starszymi osobami, na temat czasów ich młodości. Nasza tożsamość ma głębokie korzenie w przeszłości, a dzisiejsza cywilizacja i styl życia próbują to zagłuszyć. Pamiętajmy, żyjemy w pięknym, bogato przyrodniczo i historycznie kraju, z bogatą kulturą i wśród wspaniałych osób, którym powinniśmy poświęcać jak najwięcej czasu