Wizyta węgierskiej młodzieży w Polsce w ramach projektu Erasmus+ (C3) 10.05. – 17.05.2022r.

              W maju, w ramach rewizyty odwiedziła nas młodzież z węgierskiej szkoły z miasta Kisújszállás. Wspólnie                                             z dyrektorami pięciu szkół z naszej gminy oraz  koordynatorami przygotowaliśmy dla gości program uwzględniający ekologiczne założenia projektu. Projekt unijny pod tytułem: „Współpraca uczniowska na rzecz ochrony naszego środowiska pomiędzy Zsigmond Móricz Református Kollégium w Kisújszállás, a szkołami z Gminy Wilamowice”  ma  za zadanie podnieść  świadomość      i wrażliwość ekologiczną uczestników,  pogłębić wiedzę na temat środowiska naturalnego naszej okolicy,  naszego kraju oraz kraju partnerskiego. Dodatkowym założeniem jest doskonalenie umiejętności języka obcego w szczególności języka angielskiego, ale          i również języka niemieckiego oraz węgierskiego,  a  także  umiejętność pracy   w zespole oraz wymiana doświadczeń.

           W szkole w Pisarzowicach odbyła się na powitalna zabawa taneczna. Uczniowie poznali się już na Węgrzech podczas naszego wyjazdu w kwietniu. Wszyscy uczniowie serdecznie się przywitali. Były też pyszne ciasta i świetna muzyka.

            Zorganizowaliśmy wycieczkę polskiej i węgierskiej grupy do Ojcowskiego Parku Narodowego. Młodzież miała okazję zobaczyć endemiczne w tym regionie skały wapienne (Bramę Krakowską, Maczugę Herkulesa, Igłę Deotymy) oraz słynną Jaskinię Łokietka. Uczniowie zwiedzili również Pieniński Park Narodowy wraz z ekstremalną atrakcją – raftingiem po Dunajcu.

             Węgrzy odwiedzili nowoczesną oczyszczalnię ścieków w Komorowicach. Prowadzony jest tam proces fermentacji osadu            i pozyskania biogazu. Biogaz wykorzystywany jest jako paliwo dla agregatów  wytwarzających energię elektryczną i cieplną. Osady ściekowe powstające w procesie oczyszczania ścieków wykorzystywane są również w rolnictwie.

            W naszej szkole zorganizowaliśmy Dzień Integracyjny. Najpierw szkoły z Wilamowic i Starej Wsi przedstawiły  prezentacje      o działaniach ekologicznych w naszej gminie. Uczniowie przygotowali  wywiad o ekologii  z  burmistrzem  naszej gminy. W naszej szkole miało również miejsce rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego. Przygotowaliśmy wystawę z pracami uczniów. Węgrzy przywieźli ze sobą prace (zdjęcia ptaków i innych zwierząt) zaprzyjaźnionego fotografa pana Pabara Zoltána, które uświetniły konkursową wystawę młodzieży.

          Kluczowym punktem tego dnia była akcja happeningowa. Młodzież w zespołach polsko-węgierskich tworzyła instalacje artystyczne, dekoracje oraz przedmioty użytkowe z wykorzystaniem zebranych wcześniej przez uczniów  śmieci: plastikowych butelek, kartonów, drewnianych skrzynek etc.. Zorganizowaliśmy zbiórkę już przed przyjazdem Węgrów. Zebraliśmy potrzebne materiały, zakupiliśmy przydatne narzędzia (farby, pędzle, kleje, sznurki). Do akcji włączyły się również inne szkoły z projektu.  Głównym zamierzeniem  było pobudzenie kreatywności i pomysłowości wśród młodych, ale i zainspirowanie do ponownego wykorzystania produktów. Efektem tej akcji była wystawa prac uczniów przed budynkiem szkoły, która z uwagi na swoją oryginalność cieszyła się dużym zainteresowaniem.

       Zaprosiliśmy również Węgrów do parku rozrywki – Energylandii w Zatorze. Wyjazd ten zorganizowała szkoła  z   Wilamowic. Grupa węgierska zna już ten obiekt i zawsze chętnie go odwiedza. Uczniowie i nauczyciele długo  i z przejęciem opowiadali                   o szaleństwach na rollercoasterach.

           Uroczysta kolacja w restauracji  Festparku w Pisarzowicach była podsumowaniem intensywnego tygodnia.  Tu rozdane zostały certyfikaty poświadczające udział w projekcie dla uczniów, koordynatorów oraz dyrektorów szkół. Węgrzy otrzymali również od nas podarunki.

        Pogoda dopisała więc, na zakończenie wizyty zabraliśmy naszych gości na pobliską Górę Szyndzielnię. Tam zorganizowaliśmy Piknik Integracyjny. Grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła również w tej wycieczce.  Przyjemnie było spacerując szlakiem    w stronę Klimczoka podziwiać piękno naszej okolicy  i „pokonwersować”  z węgierskimi przyjaciółmi. Tu młodzież polska  pożegnała się z węgierskimi kolegami. Widzieliśmy płacz i wzruszenie wśród młodzieży. Nawet wśród nauczycieli koordynatorów                             i dyrektorów nie brakło wzruszeń przy pożegnaniu.

    Wróciliśmy do pracy, do szkoły, ale mamy w myślach (i na fotografiach!) zapisane wspomnienia z wizyty naszych przyjaciół z Węgier. Ponieważ projekt kończy się w 2023 roku, przed nami jeszcze sporo proekologicznych działań oraz dwie wymiany uczniowskie (C4 i C5). Czekamy na nie z niecierpliwością,  a więc, do zobaczenia wkrótce!               hamarosan találkozunk!

 

 

Font Resize
Kontrast