WARSZTATY TANECZNE

 

W dniach 26,27,28. 09. 2016r. uczniowie naszej szkoły wyjechali na 3 – dniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, w nagrodę za pracę jaką włożyli w swój własny rozwój i pracę na rzecz szkoły. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania zamku w Chęcinach, w okolicach którego realizowano pod koniec lat 60 wielkie sceny batalistyczne do filmu „Pan Wołodyjowski”. Spotkało nas tam kilka miłych niespodzianek np. przymierzanie zbroi rycerskiej, średniowieczny taniec, strzelanie z broni. Następnym punktem wyprawy były Kielce, które okazały się bardzo ładnym,atrakcyjnym i bogatym w zabytki miastem pełnym widokowych miejsc. Mieliśmy możliwość przenieść się w czasy kiedy Polska była pod zaborami, zwiedzając szkołę do której uczęszczał Stefan Żeromski. Podczas zaborów Polacy nie chcieli zatracić swej polskości, ojczystego języka i historii, dlatego postanowili walczyć z zaborcami różnymi sposobami o wolną Polskę. Do utrzymania i rozwoju polskiej kultury przyczyniła się także działalność wybitnych twórców: muzyków, pisarzy i artystów. Podziwiamy Polaków za ich poświęcenie i odwagę. Mimo iż byli w bardzo ciężkiej sytuacji, często narażali siebie i bliskich na śmierć. Gdyby nie nasi przodkowie, którym przez całe życie towarzyszyło hasło „Bóg , Honor, Ojczyzna” dziś nie byłoby Polski. Późnym popołudniem dotarliśmy do bazy noclegowej w Kałkowie.

Następny dzień jeszcze bardziej poruszył w nas patriotyczne uczucia. Zwiedzaliśmy „ Golgotę Wschodu” będącą symbolem męczeństwa narodu polskiego w różnych okresach naszych dziejów. W inny wymiar przeniosła nas panorama przedstawiająca historię ziemi świętokrzyskiej za pomocą prześlicznych figurek poruszających się po macie.

Następnym punktem naszej wycieczki była Łysa Góra, na którą szliśmy pięknym, królewskim szlakiem, którym w przeszłości podążał Bolesław Chrobry i inni królowie polscy. Na szczycie zachwyciła nas Bazylika, której tradycja benedyktyńska przypisuje fundację klasztoru Bolesławowi Chrobremu w 1006r. Przechowywane są w niej relikwie Świętego Krzyża na którym umarł Jezus Chrystus. Wieczorem mimo intensywnego wysiłku mieliśmy jeszcze dużo sił na tańce i zwiedzanie mini zoo na terenie naszego pensjonatu.

W drodze powrotnej dłuższy postój zaplanowaliśmy w Jędrzejowie zwiedzając muzeum zegarów.

Wycieczka przepełniona atmosferą patriotyzmu i refleksji a jednocześnie pełna radości

i entuzjazmu na długo pozostanie w naszej pamięci.