Podsumowanie „Pól Nadziei 2019”

Zakończył się kolejny rok zaangażowania uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Dankowicach w ogólnopolski program POLA NADZIEI, który na naszym terenie przebiega pod patronatem Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego i ma na celu pozyskiwanie pieniędzy na wsparcie funkcjonowania stacjonarnego Hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku – Białej oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej.

UROCZYSTE PODSUMOWANIE

W poniedziałek 17 czerwca w bielskim kościele pw. NMP Królowej Polski miało miejsce uroczyste podsumowanie „Pól Nadziei 2019”. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych oraz delegacje ze szkół zgłoszonych do programu w roku szkolnym 2017/2018. Dankowickich uczniów pod opieką p. Zofii Bierońskiej reprezentowały uczennice kl. VII: Alicja Jarosz, Patrycja Gandor i Weronika Pilek oraz gimnazjalistki: Karolina Polak i Maria Ochman. Uroczystość rozpoczęło nabożeństwo odprawione pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera.

Zwracając się do przybyłych na uroczystość uczniów i nauczycieli, biskup mówił m. in.
o konieczności czynienia dobra, będąc kierowanym i motywowanym miłością. Duchowny podziękował zaangażowanym w „Pola Nadziei” za miłość przyjmującą obraz wszelkich starań na rzecz potrzebujących. Nauczycielom wyraził wdzięczność za zachęcanie młodzieży do czynienia dobra, za szczególne poczucie odpowiedzialności za naznaczonych krzyżem bólu i cierpienia, którzy potrzebują braterskiego towarzyszenia oraz znaków nadziei. – Życzę wszystkim pięknych wakacji. Do zobaczenia na kolejnej inauguracji „Pól Nadziei” – powiedział na zakończenie.

Podsumowując 15. edycję „Pól Nadziei”, pani Grażyna Chorąży, prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, przypomniała ideę Pól Nadziei, podkreśliła ogromną rolę zaangażowania szkół w realizację programu (w tym roku zaangażowały się 62 szkoły), przedstawiła najważniejsze informacje o przebiegu akcji w mijającym roku szkolnym i zaprosiła do udziału w kolejnej edycji Pól Nadziei. Następnie zaprezentowana została prezentacja multimedialna na temat działalności hospicjum, w którym do tej pory przyjęto 363 pacjentów. Od 15 maja uruchomiono też hospicjum domowe (bez dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia).

Przedstawicielom szkół wręczono podziękowania i puchary za uczestnictwo w realizacji programu w następujących kategoriach: za udział, za zaangażowanie i za szczególne zaangażowanie. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dankowicach po raz kolejny znaleźli się w grupie szkół szczególnie zaangażowanych.

PODSUMOWANIE DANKOWICKICH „PÓL NADZIEI 2019”

            Realizacja programu „Pola Nadziei 2019” w Dankowicach rozpoczęła się jesienią zasadzeniem cebulek żonkili przy szkole. W ciągu całego roku szkolnego zorganizowano kilka kiermaszów dla pozyskania pieniędzy na rzecz hospicjum. Dwa z nich odbyły się w szkole. Uczniowie kl. IV i VI sprzedawali przygotowane wspólnie z rodzicami i wychowawcami ciasta i galaretki. Kolejne dwa kiermasze: bożonarodzeniowy i wielkanocny odbyły się przy kościele parafialnym. Można było kupić ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów. Ostatnim przedsięwzięciem był zorganizowany podczas XIV Pikniku Rodzinnego w Ogrodach Plebańskich kiermasz ciast, galaretek oraz prac ceramicznych. Podjęte w Dankowicach w tegorocznej edycji programu działania pozwoliły pozyskać na rzecz hospicjum blisko 6050 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli to piękne dzieło.