VI Gminne Warsztaty Malarskie

W dniach 6 – 8 lutego 2014 roku w Zespole Szkół w Dankowicach odbyły się VI Warsztaty Malarskie. Uczestniczyli w nich artyści i uzdolnieni plastycznie uczniowie szkół podstawowych
i gimnazjów z terenu Gminy Wilamowice. Efektem ich twórczych działań jest kilkadziesiąt obrazów, które od 7 maja można podziwiać na ścianach korytarzy w dankowickiej szkole. W tym dniu miało miejsce uroczyste otwarcie owej wyjątkowej galerii, będącej darem pracy i talentu artystów malarzy oraz rzeźbiarzy z naszej gminy.

ARTYSTYCZNA WSPÓŁPRACA POKOLEŃ
We wspomnianych lutowych warsztatach odbywających się pod patronatem Burmistrza Wilamowic Mariana Treli i z inicjatywy Przewodniczącego Komisji Kultury, Oświaty i Sportu Władysława Carbola uczestniczyło 26 uczniów wraz z 12 doświadczonymi artystami malarzami i rzeźbiarzami. Młodzi twórcy mieli niecodzienną okazję doskonalić swój talent pod okiem pań: Honoraty Mynarskiej, Barbary Mynarskiej, Jadwigi Piłot, Haliny Formas, Haliny Mleczko
oraz panów: Eustachego Matejki, Stanisława Gacka, Jarosława Kacorzyka, Piotra Gacka, Andrzeja Maciejczyka i Leszka Honkisza.

UROCZYSTE OTWARCIE GALERII
Zwieńczeniem kilkudniowego tworzenia była zorganizowana w środę 7 maja w Zespole Szkół w Dankowicach uroczystość. Oprócz wszystkich uczestników warsztatów, czyli artystów malarzy
i rzeźbiarzy oraz uczniów, wzięli w niej udział m.in.: Sekretarz Gminy Wilamowice p. Andrzej Kołtun, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury p. Aleksander Nowak, Przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty i Sportu Władysław Carbol, jego zastępca p. Marian Rozner, Kierownik Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Gminy Wilamowice p. Bożena Sobocińska, Radni Dankowic: p. Zdzisław Sordyl i Kazimierz Grzywa, Sołtys Dankowic p. Tadeusz Grzywa, Prezes Kółka Rolniczego
p. Kazimierz Kamiński, dyrektorzy szkół z Wilamowic, Starej Wsi, Hecznarowic i Pisarzowic, Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Dankowicach p. Elżbieta Matusik oraz przedstawiciel Rady Rodziców Gimnazjum im. L. i A. Kalicińskich w Dankowicach p. Grzegorz Mynarski.
Uroczystego otwarcia galerii, wspólnie przecinając wstęgę, dokonali: Dyrektor Zespołu Szkół w Dankowicach p. Dorota Foltan, Sekretarz Gminy p. Andrzej Kołtun i Przewodniczący KKOiS
p. Władysław Carbol. Następnie wszyscy przeszli do sali gimnastycznej, by zobaczyć program artystyczny w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowany pod kierunkiem pań: Iwony Handzlik i Agnieszki Ślósarczyk.
W ramach widowiska zatytułowanego „Polska w literaturze, malarstwie i muzyce” można było wysłuchać utworów poetyckich, fragmentów prozy, opisów tańców narodowych, analiz dzieł malarskich, jak również podziwiać poloneza, krakowiaka, kujawiaka i oberka w wykonaniu gimnazjalnego zespołu tanecznego oraz skoczną polkę zaprezentowaną przez grupę uczniów szkoły podstawowej.
Po przedstawieniu nastąpiło podziękowanie wszystkim artystom oraz osobom, które objęły to artystyczne przedsięwzięcie swym patronatem, czyli Burmistrzowi Wilamowic p. Marianowi Treli, pomysłodawcy warsztatów p. Władysławowi Carbolowi, jak również sponsorom: Sołtysowi Dankowic p. Tadeuszowi Grzywie, Prezesowi Kółka Rolniczego p. Kazimierzowi Kamińskiemu, Radom Rodziców ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dankowicach oraz p. Krystynie Sznajder – Torze, nauczycielce tutejszej szkoły. Natomiast wszyscy uczniowie uczestniczący w tegorocznych warsztatach otrzymali od organizatorów małe sztalugi i życzenia dalszego rozwoju pasji i talentu, w myśl słów, jakie można przeczytać w szkolnej galerii: „Uczyńmy nasze życie niezwykłym”.
W imieniu całej dankowickiej społeczności szkolnej uczestnikom warsztatów składamy serdeczne podziękowania za przekazanie naszej szkole obrazów i rzeźb. Dziękujemy paniom: Agnieszcze Berezowskiej i Annie Kamińskiej za przygotowanie galerii, Iwonie Handzlik i Agnieszce Ślósarczyk oraz uczniom za program artystyczny, jak i pozostałym osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do zorganizowania tej wyjątkowej uroczystości.