Powrót do Budowa sali gimnastycznej

Efekt końcowy

Od siermiężnego PRL do XXI wieku.

Wielokrotnie można było zobaczyć grupę młodzieży liczącą ponad 40 osób ćwiczącą na sali gimnastycznej o wymiarach 9 m x18 m. Zastanawiające było jakie zajęcia sportowe można na niej przeprowadzić w tak licznym zespole?Pomimo ogromnego zaangażowania szkoły, rodziców i niektórych działaczy Radni długo odrzucali postulaty o budowie sali na miarę XXI wieku w naszej miejscowości. Na szczęście inicjatywę poparł Pan Burmistrz Marian Trela. Rada w końcu przychyliła się do jego opinii, sporządzono projekt i ogłoszono przetarg. Na wykonawcę inwestycji wybrano firmę „PUH Henryk Jurczak” z Porąbki. Koszt budowy wyceniono na ponad 5 000 000 zł. Prawie połowa środków pochodzi z budżetu  Gminy Wilamowice, a pozostałe uzyskano z dofinansowania Ministerstwa Sportu i Turystki oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. W lipcu 2018 roku  stara sala gimnastyczny została rozebrana i rozpoczęto wykopy pod budowę nowego obiektu.

Nowy rok szkolny był bardzo trudny pod względem organizacji zajęć wychowania fizycznego, oraz zapewnienia bezpiecznych warunków nauki uczniom i pracy nauczycielom. Ale dawaliśmy radę. Z nastaniem chłodów i słoty zajęcia przeniosły się na korytarz szkolny. Grano w szachy, ping ponga i królował taniec. Rada Rodziców zakupiła kijki do nordicwalking, a Pan Burmistrz przyznał dodatkowe środki na realizację zajęć zgodnie z podstawa programową.   Dzięki temu młodsze dzieci z klas I – IV  co drugi tydzień wyjeżdżały  na basen zaś klasy starsze część zajęć realizowały w sali gimnastycznej w Starej Wsi. Kiedy pogoda i czystość powietrza  sprzyjała – uczniowie wraz z nauczycielami wychodzili na spacery z kijkami. Uczniowie nie mogli się doczekać nowego obiektu.W grudniu mury były już gotowe i rozpoczęto montowanie dachu. Z okien szkolnych wszyscy obserwowali postęp prac budowlanych i po prostu cierpliwie czekaliśmy.

Obecnie z radością oglądamy piękny, nowoczesny obiekt, który ma 46 m długości i  25 m szerokości. Na parterze  znajduje się sala gimnastyczna, magazyn sprzętu sportowego, pokój instruktorów, szatnie, toalety i pomieszczenie gospodarcze, a na piętrze sala rytmiczno – gimnastyczna, sala tematyczna, magazyn, węzły sanitarne i niewielka galeria, z której można będzie oglądać zawody sportowe. Zakończenie budowy planowane było na koniec maja 2020 r., ale finał nastąpił kilka miesięcy przed terminem. Na ten moment od wielu lat czekały dzieci, młodzież oraz pedagodzy.

Dzisiejsza rzeczywistość, w której się znaleźliśmy – pandemia COVID-19 uniemożliwia korzystanie z tak wyczekiwanego obiektu. W tym momencie to  nowa piękna sala gimnastyczna czeka na dzieci i młodzież szkolną, pedagogów,  sportowców LKS Pasjonat Dankowicach oraz wielu mieszkańców wsi szukających różnych form aktywności ruchowej.

Oficjalne otwarcie sali będzie dla nas wyjątkoworadosnym świętem !

Dorota Foltan i Zdzisław Chmielarczyk

Budowa pięknej i nowoczesnej sali gimnastycznej została zakończona w początkiem marca 2020 roku.

Autor zdjęć Dorota Foltan