,, Niektórzy lubią poezję”… i prozę

Dnia  15 października kolejny już raz uczniowie Gimnazjum w Dankowicach wzięli udział
w Konkursie Recytatorskim pt. ,, Chrześcijańskie korzenie literatury polskiej”, którego  inicjatorem jest Klub Inteligencji Katolickiej w Bielsku- Białej. Odbywał się on w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Pomysłodawczynią, główną organizatorką oraz przeuroczą prowadzącą była- jak co roku- pani Zofia Lamers- emerytowana nauczycielka, córka oficera zamordowanego w Katyniu.

Do współzawodnictwa stanęli uczniowie z naszego powiatu. Najwięcej było  ze szkół bielskich. Wszyscy prezentowali bardzo wysoki poziom, dlatego niezwykle cieszy sukces naszych młodych recytatorów. Wyjątkowo pięknie zaprezentowali się na scenie Domu Kultury Włókniarza. Byli bezkonkurencyjni. Zebrali wszystkie miejsca dla naszego gimnazjum. Oto zwycięzcy:

Zofia Berezowska I miejsce, która  mówiła fragment ,, Qvo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz wiersz Zbigniewa Chałko: ,, Pacierz polski”. To również Zosia będzie reprezentowała Klub Inteligencji Katolickiej na Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Gratulujemy i trzymamy kciuki!

Jakub Szary II miejsce z tekstem Jana Pawła II pt. ,,Nad Twoją białą mogiłą” oraz fragmentem ,,Latarnika” H. Sienkiewicza

Kinga Markiel  III miejsce wywalczyła utworem ks. Jana Twardowskiego pt.  ,,W niebie”
i fragmentem ,,Krzyżaków” H. Sienkiewicza.

Ilona Mynarska także zajęła III miejsce, recytując ,,Tren VIII” Jana Kochanowskiego
oraz fr. ,,Chłopów” Wł. Reymonta.

Byliśmy bardzo zaskoczeni, ale i zadowoleni z werdyktu jury , które doceniło wspaniałą interpretację wybranych utworów oraz mistrzowskie ich wykonanie. Jesteśmy z nich bardzo dumni. To dzięki nim nasza szkoła uważana jest za ,,kuźnię” talentów.

Uroczyste rozdanie nagród i koncert laureatów odbył się 22 października na zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, który w tym roku przebiegał pod hasłem: ,,Dziejów Polski nie można zrozumieć bez Chrystusa”. Spotkanie było niezwykle wzruszające, szczególnie
że na sali obecny był gość szczególny – nasz dobry znajomy- były wikary w Dankowicach
–  ks. Wojciech Pal – wielokrotny zdobywca pierwszego miejsca w tym konkursie.

Każdy laureat oraz jego opiekun otrzymali ,, Modlitewnik” ks. Wojtka wraz ze specjalną dedykacją. Wszyscy byliśmy bardzo szczęśliwi ze spotkania i z upominku.