„Starszy czyta młodszemu” – czytanie „Kubusia Puchatka” przez uczniów klasy V przedszkolakom

 

W przededniu Dnia Pluszowego Misia grupa chętnych uczniów klasy V odwiedziła oddział przedszkolaków w naszej szkole i zaprezentowała się w głośnym czytaniu fragmentów książki A.A. Milne „Kubuś Puchatek”.

Celem tego spotkania było rozbudzenie wśród przedszkolaków zainteresowań czytelniczych, rozwijanie kreatywności oraz słuchania ze zrozumieniem, wzbogacenie słownictwa, ale i też integracja uczniów starszych z przedszkolakami.

Młodzież klasy V pod kierunkiem nauczyciela-bibliotekarza uczyła się jak najciekawiej przedstawić czytany tekst-zwracać uwagę na bezbłędne czytanie, ton głosu, właściwą gestykulację, akcentowanie smutnych i wesołych sytuacji.

Wstępem do pięknego czytania uczniów było zaprezentowanie przedszkolakom przez nauczyciela-bibliotekarza książek ze szkolnej biblioteki, których bohaterem jest „miś”. Milusińscy poznali książki Czesława Janczarskiego, A. A. Milne, Janiny Porazińskiej i ich bohaterów – Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, Czarnego Noska.

Nauczyciel-bibliotekarz pokazał również piękne ilustracje tych postaci wykonane przez uczniów klasy IIb. Kolorowe, piękne ilustracje książek i prace plastyczne, pozwoliły przedszkolakom szybciej, z pełnym zrozumieniem, przyswoić oraz zapamiętać treść czytanej książki.

Uczniowie klasy V wzorcowo odczytali fragmenty „Kubusia Puchatka”, czym wzbudzili zaciekawienie młodszych kolegów i koleżanek.

Z entuzjazmem uczestniczyli z przedszkolakami w zabawie ruchowej „Niedźwiadki w lesie”. Na zakończenie spotkania wszyscy zostali nagrodzeni słodką niespodzianką.

 

Opracowała Bernadeta Pieczka