Jasełka 2018

Zimowa opowieść

To już 9 rok, kiedy to w magiczny czas bożonarodzeniowy spotykamy się u dankowskiego żłóbka, by przeżyć historię narodzenia Dzieciątka Jezus. I za każdym razem historia opowiedziana jest w inny sposób. Za każdym też razem jest to magiczna zimowa opowieść, która daje nam przeżyć swoiste katharsis na miarę słynnych sztuk teatralnych.
Zmienia się świat wokół, zmieniają szkolni aktorzy, ale wysoki kunszt tych Jasełek pozostaje wciąż ten sam, a nawet jakby dojrzewa razem z nami. Scenariusz dopasowuje się do realiów współczesności, przepełniony inteligentnymi dialogami, delikatnym humorem, świetnie wyeksponowanymi emocjami, pokazuje, że o istotnych sprawach można mówić nie tylko w poważny sposób, ale i z uśmiechem. Można opowiedzieć Najważniejszą Historię Świata na wiele różnych sposobów, za każdym razem pokazując inne, ale bardzo istotne wątki towarzyszące tejże historii narodzenia.
W tym roku Jasełka, których corocznie inicjatorem jest Pani Zofia Bierońska, zaprezentowano 6 i 7 stycznia w sali OSP w Dankowicach z uczniami z koła teatralnego. Byli to uczniowie z VII klasy Szkoły Podstawowej, II i III Gimnazjum, którzy wcielili się w następujące role:
Maryja – Wiktoria Stawowczyk
Józef – Filip Chmielewski
Lucyfer – Gabriela Nycz
Diabeł Rokita – Maria Ochman
Diabeł Boruta – Karolina Polak
Diabeł Azazel – Roksana Świątek
Diabeł Belzebub – Julia Markiel
Diabeł – Nikola Orantek
Diabeł – Natalia Frątczak
Aniołek – Natalia Kępka
Archanioł Gabriel – Weronika Nycz
Archanioł Rafał – Anna Trojacka
Archanioł Michał – Ewa Nowak
Maciek – Patryk Englart
Kuba – Mateusz Kluczny
Herod – Nikodem Kądziołka
Śmierć – Zuzanna Kopecka
Melchior – Paweł Kędzior
Baltazar – Wojciech Wykręt
Kacper – Rafał Stanclik
Icek – Jakub Kowalówka
Narrator – Anita Kluczny

Mam wrażenie, że z roku na rok przybywa coraz więcej widzów. I myślę, że jest to zachwycające, ale i zasłużone. Wielkie uznanie dla inicjatorki tego zdarzenia-Pani Zofii Bierońskiej, oraz ambitnych uczniów Szkoły w Dankowicach, którzy zaczarowali mnie rewelacyjną grą aktorską.
Tak wiele pada przykrych słów o współczesnej młodzieży. A przecież tak wiele drzemie w nich ambicji, emocji, empatii i energii. Tak niewiele potrzeba, aby to dostrzec, zrozumieć i odpowiednio ukierunkować, uwierzyć w nich. Coroczne Jasełka są najlepszym dowodem na to, że cele osiąga się wspólnie.
Zimowa opowieść to niekończąca się historia. Wieść się niesie po całym świecie od tysięcy lat. I to dzięki niej pojawiają się nowe, intrygujące i inspirujące powieści, które pisze życie, piszemy my sami.