Bruksela – ,,stolica” Europy

11 listopada w Święto Niepodległości, wspólnie z przyjaciółmi z pozostałych szkół gminy Wilamowice ,wyruszyliśmy na wspaniałą wycieczkę, której celem głównym była stolica Europy – Bruksela. Punktualnie o godzinie 12.00. wyjechaliśmy autokarem sprzed szkoły w Hecznarowicach. Pierwszym miastem, które mieliśmy zwiedzać, było Drezno. Przywitało nas ono bardzo mroźną pogodą. Jednak nie przeszkodziła nam ona, aby cieszyć się z podziwiania piękna starówki, pochodu elektorów saskich oraz wspaniałego pałacu Zwingera

Zmarznięci, ale usatysfakcjonowani wyruszyliśmy w dalszą drogę w stronę Brukseli. Dotarliśmy na miejsce wczesnym rankiem po całonocnej podróży. Pierwszą przepiękną budowlą, która rzuciła się nam w oczy, był model ,,Atomium”, czyli monumentalny model kryształu żelaza powiększony 165 miliardów razy, a zbudowany w 1958 roku z okazji Expo. Stamtąd nasze kroki skierowaliśmy do centrum Brukseli, która również zachwyciła nas swoim pięknem. Takie miejsca jak Grand Platz, katedra świętego Michała i Guduli, pomnik siusiającego chłopca zrobiły na nas ogromne wrażenie. Dalszym, bardzo ważnym punktem wycieczki ,była wizyta w Europarlamencie, w którym mieliśmy przyjemność być gośćmi europosła Jana Olbrychta. Była to bardzo interesująca wizyta, a spotkanie z panem Olbrychtem było bardzo miłe i interesujące. Wykład poprowadzony przez naszego europosła odbył się w sali, w której pracują komisje. Mieliśmy również przyjemność gościć w sali plenarnej. Na koniec dnia zwiedziliśmy jeszcze Dom Historii Europesjkiej. Po bardzo wyczerpującym zwiedzaniu wyruszyliśmy w końcu na zasłużony odpoczynek do naszego Train Hostelu.

Kolejny dzień poświęciliśmy na spacer po Brukseli. Podziwialiśmy piękno Pałacu Sprawiedliwości oraz zamku królewskiego. Bardzo ucieszyła nas wizyta w muzeum czekolady, w którym mogliśmy do woli posmakować tutejszych wyrobów oraz uczestniczyć w pokazie produkcji pralin.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było miasto, które zachwyciło wszystkich. Maastricht to prawdopodobnie najstarsze miasto w Holandii. To tutaj swój pierwowzór D’Artagnana stoczył swą ostanią bitwę, to tutaj też w 1992 roku narodziła się Unia Europejska. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejścia po moście św. Serwacego, który jest najstarszym mostem w Holandii ( IIIw p.n.e ). Wspaniały rynek, kościoły, piękne kamienice oraz akademicka atmosfera tego miasta bardzo nas urzekły. Po bardzo aktywnym zwiedzaniu, naładowani pozytywnymi wrażeniami około godziny 15 musieliśmy wyruszyć w długą drogę powrotną, tak aby rankiem być już w Hecznarowiach.

Bardzo miło będziemy wspominać ten czas. Jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość przeżycia tej fascynującej przygody

Tomasz Drewniak

Font Resize
Kontrast