Zmarły córki Ludmiły i Adolfa Kalicińskich, patronów dankowickiego gimnazjum

30 kwietnia, przeżywszy niemalże 100 lat, zmarła pani Janina Kalicińska, a 25 kwietnia w wieku 94 lat odeszła jej siostra Ludmiła Bandura. Dla społeczności naszej szkoły to postaci niezwykłe, ponieważ były córkami Ludmiły i Adolfa Kalicińskich, których imię w latach 2004 – 2019, jako jedyna szkoła w Polsce, nosiło nieistniejące już od roku Gimnazjum w Dankowicach. Niezwykle cenną pamiątką, jaka szkole pozostała, są stroje krakowskie ufundowane właśnie przez panie Janinę i Ludmiłę. We wrześniu 2004 r. ówcześni gimnazjaliści mieli okazję spotkać się z obiema paniami, posłuchać opowieści o ich rodzicach, prowadzonej przez nich działalności, wspomnień związanych z latami spędzonymi w Dankowicach. Ta niezapomniana lekcja historii poprzedzała i przygotowywała do kolejnego ważnego wydarzenia z udziałem pań Kalicińskich, jakie miało miejsce 23.10.2004 roku, kiedy to odbyła się uroczystość nadania imienia gimnazjum. Było to przeżycie wyjątkowe, zarówno dla społeczności szkolnej, jak i dla córek państwa Kalicińskich. Pani Janina w wygłoszonym wtedy przemówieniu w sposób szczególny zwróciła się do uczniów, by starali się swoje obowiązki wykonywać odpowiedzialnie, z pasją, wielkim sercem i świadomością, że patrzy na nich nie tylko Polska, ale też cała Europa. – To od Was, kochana młodzieży, zależy przyszłość naszej Polski. I my, odchodząca powoli generacja, wierzymy, że dzięki Wam Polska będzie wilka i potężna – powiedziała.