Palma Wielkanocna

              Tradycje i zwyczaje około świąteczne to nasza narodowa spuścizna. Do tych najbardziej popularnych należy coroczne robienie palm na Palmową Niedzielę. Tradycja ta jest często przekazywana z pokolenia na pokolenie. Nie wszyscy jednak posiedli tę umiejętność. Dla tych chętnych, którzy cenią samodzielnie wykonane przez siebie  produkty prezentujemy  fotograficzną  instrukcję tworzenia tradycyjnej palmy wielkanocnej.

       Do wykonania palmy potrzebujemy gałązki bukszpanu, wierzby (tzw. bazie kotki),  jemioły, ostrokrzew oraz gałązki tui lub jałowca. Można też przygotować gałązki forsycji (warto włożyć na kilka dni wcześniej do wody, by pięknie rozkwitła). Do trzonu palmy najlepszy jest dereń biały, ponieważ ma pięknie wybarwione na czerwono gałęzie. W razie braku gałązki wierzby też będą dobre. Należy przyciąć na odpowiednią długość gałązki bukszpanu oraz  inne i ułożyć w bukiet. Można też zrobić wcześniej konstrukcję z derenia. Następnie związujemy razem pęk drucikiem,  następnie owijamy dłuższą, przeciętą wzdłuż gałązką wierzby. Z derenia możemy też utworzyć dekoracyjne serce pod wiązką z gałązek. Następnie opcjonalnie można dodać małe bukieciki z bukszpanu lub tui do trzona palmy,  przymocować kawałkiem druta i znów ozdobić owijając gałązkami wierzby. Czynność tę powtarzamy trzy lub cztery razy. Wszystko zależy od wysokości palmy jaką chcemy wykonać. Do gotowej palmy mocujemy rozkwitniętą forsycję (najlepiej w pojemniczku z wodą). Tak wykonana palma jest gotowa do poświęcenia.

     Warto wspomnieć, że tradycja nakazuje, by poświęconą palmę zostawić w ogrodzie lub zanieść na pole, co według wierzeń ludowych ma przynieść  dobre plony w danym roku.

       Mimo, iż w tym roku ze względu na czas pandemii, możemy nie mieć możliwości uczestniczenia w tradycyjnej procesji w Niedzielę Palmową, warto jednak podtrzymać tak piękną  tradycję wyrabiania palm.

Powodzenia!

Font Resize
Kontrast